Sa oled see, mida sa mõtled – kuidas luua võimsad eesmärgid uueks aastaks

. Retrospektiivselt vaadates hakkab mulle üha enam tunduma, et aeg ei ole lineaarne ega ka tsükliline, vaid pigem nagu pendel, mis kõigub kahe äärmuse vahel. “Tundmatu sõdur” on väga hea kujund – polnud üldse tähtis, kes sa olid, kui sa elasid, vaid oluline oli ohverduse akt. Me olime õnnetud, sest andsime liiga palju oma vabadusest ära turvatunde kasvatamiseks. Mulle ütles isa, et õpi, laps, sest seda, mida sa oled õppinud, ei saa sult keegi ära võtta. Ma ei oska muudmoodi seletada raamatukaupluse sabasid Harry Potteri järjekordse osa ilmumise puhul. Mina olen kaup, sina oled kaup, me peame ennast müüma. Sest kõik see, mida sa usud või ei usu, toodab sulle just need tulemused, mis sul on. Ja ta ütles veel sinna juurde – ‘you must be hungry!’ Sa pead olema näljane. Illusioon pideva uue alguse võimalikkusest sellega ainult süveneb. Tänapäeva ühiskonna pudelikaelaks on infoküllus. Vestus Karmoga kõnetab ehk neid, kes on huvitatud oma mõttemustrite teadvustamisest ja nende muutmisest, et jõuda soovitud tulemusteni. Sest ikka veel on lahkuminek inimesele traumaatiline kogemus, tuleb rääkida, selgitada. Ehk esimene samm on otsustada ära, mida sa tegelikult tahad. Nagu psühhosomaatiline haigus, kus kõik sümptomid on nagu päris haigusel. Vabadus ilma turvatundeta on kaos ja pidev hirm, turvatunne ilma vabaduseta on orjus. Kui sa hommikul voodist välja kargad, siis mõtledki sellele, kuidas ma saan paremaks. Minu isiklik elu on kõige määr ja mõõt, minu enda õnn ja heaolu on elu mõte. Jaapanis on see tõeline probleem, miljon noort inimest ei tule kunagi toast välja, vaid mängivad mänge ja elavad võrgus. Oli aeg, kui inimese lühike tühine eksistents ei olnud oluline, ohverdada oma elu kuninga või riigi kaitsel tagas igavese elu. Kui ma praegu seda oma väiksele lapsele ütleksin, siis ta naeraks mu välja. Valdab tunne, et saad igast punktist elu jälle uuesti alustada. Tee oma rahaasjad kordaPane kirja, kellele ja kui palju sa võlgu oled, millised on su kulutused ning seejärel reasta need vastavalt summale ja hakka neid ära maksma. Püüd neid kõiki läbi vaadata on tõepoolest utoopia. Seetõttu ongi äärmiselt oluline eristada olulist ebaolulisest. Ja selleks on sul vaja kasutada oma kujutlusvõimet, sest muidu sa ei suuda suurelt unistada ja veel vähem otsustada. Ära tee tõsiseid samme läbimõtlematultKui sa pole rahul oma praeguse elukohaga või millegi muuga, on aeg hakata mõtlema, kuidas seda muuta. Kuskil on ometi pihtimuste piir, kui sa tunnistad telesaates, et oled sarimõrvar, siis sa ilmselt lähed kinni. Mõlemad äärmused on koledad. Õpi küpetama vähemalt kolme rooga päris nullistNeed peavad olema toidud, mis sulle päriselt maitsevad, sest muidu ei ole sul piisavalt motivatsiooni, et neid retsepte selgeks õppida. Aga paigale pendel ei jää. Iidolid on individuaal­sed autoriteetid. Seetõttu tuleb üha rohkem pingutada.

Sa oled see, mida sa mõtled |

. Elame ajas, mis on nagu täpp impressionistlikul maalil. sajandi inimesel terve elu jooksul teadmisi kogunes. Mitte see, et nii on hea ja lihtne ja kiire kaaslast leida, vaid igal ajal väljalogimise võimalus on see, mis vaimustab. Kriitiline ja pessimistlik on olnud tema vaade globaliseerumisele, inimsuhete deformeerumisele, “eesmärk pühendab abinõu”-arengutele tarbimisühiskonnas. Rääkides arvutitest ja internetist, tõuseb eskapismi-küsimus. Jäta meelde iga samm ja kõik koostisosad, mida vajad. Iga täpp on võimalustest tiine, kui sa ­selle punkti oma elus maha magad, ­kaotad kõik võimalused. Ja siis teatrist lahkudes saab ta jälle korraks “osaleda”. Ja vaadake, mis see summa kokku tuleb. Mõtle välja, kus sa tegelikult elada sooviksid, kuhu läheksid ja mida peaksid tegema, et see kõik reaalsuseks saaks. Ajastu “maskott” on Baumanil turist, püsimatu elamustetarbija; ajastu religioon on kaalujälgimine, pihitooliks tõsielusarjad.  Keskklass, kes oli tahke modernsuse kandja, on täna hädas. Pihtimist saab aga anonüümses internetimaailmas veel mitmekordistada – lood endale erinevaid identiteete, neil on kõigil oma huvitav lugu. Inglismaal läksid paljud üksikutele mõeldud baarid pankrotti, sest kohtingud kolisid internetti. Virtuaal­ne reaalsus on nüüdisaja utoopia, simulaakrum Baudrillard’i mõistes. Ühel pool on vabadus ja teisel pool turvatunne. Esimesed leheküljed räägivad utoopiast kui populaarsest internetimängust, edasi tulevad kosmeetika- ja reisiteemaga seotud küljed.

8 märki, mis näitavad, et sa oled universumiga.

. Hirm kõrvalelükkamise ees paneb pingutama. Kui ma ise selle sama harjutuse Les Brown’i seminaril läbi tegin, siis mul tuli kananahk peale.  Videointervjuu teemaks oli “Kaasaegsed modernsused”, vestlus mängiti ette Tallinna Ülikooli samanimelises suvekoolis. Olla osa suursündmusest – käia festivalil, kus kõik käivad, vaadata näitust, mida kõik vaatavad, lugeda raamatut, mida kõik loevad. Seega võib ennustada, et liigume edasi taas teise suunda. On öeldud, et informatsiooni­pomm on inimkonnale ohtlikum kui tuumapomm. Ja Les ütleski, et siis on see õige eesmärk. Kirjuta lahti, milline näeks sinu elu välja ja milline oleksid sina ise sel hetkel, kui see suur eesmärk päriselt teoks saaks. Pane paika plaan, sest kui sa seda kohe ei tee, on muutuste elluviimine aastate pärast veelgi raskem. Kui keegi seda minult ei varasta, siis on see ju kasutu! Keskklassi pered on kommunikatsiooniraskustes. Võrk on võimas, “connecting” ja “disconnecting” teeb võrgu vedela modernsuse inimesele võrgutavaks. Nüüd võrdleb ta omavahel “tahket” ja “vedelat” modernsust. Sa ei taha enam suhelda – delete contact. sajandi alguses on ta aga leidnud muutuste väljendamiseks paremad vasted. Tunnistan, et ma käin tihti Google’is, viimati trükkisin sisse “utoopia”, sain vastuseks poolteist miljonit veebilehte. Kõik toimub millegi kaotamise arvelt. Seega – juttu tulebki sellest, kuidas programmeerida ennast saavutama soovitud tulemusi.“Pange kirja see summa, mida te teenite sel aastal. Mida rohkem saladusi sa avalikkuse ette tood, seda hu vitavam inimene sa oled, seda paremini sa müüd. Seejärel peaksid investeerima riietesse, mis peegeldaksid seda inimest, kelleks sa saada soovid. Kui sa ei hoia end pidevalt kõigega kursis, siis sind visatakse üle parda, jäetakse maha.

LEA DALI LION: Kui on halb, siis las ollagi sajaga halb.

. Utoopial on kosmeetika ja reisimisega tegelikult ju päris palju pistmist. Kui sul praegu hirmu ei tekkinud, siis on see vale eesmärk. Pidev muutumine ja areng iseloomustab mõlemat, esimesel juhul on lihtsalt finišijoon olemas, teisel ei paista seda kusagilt. Mulle meeldib väga Milan Kundera mõte episoodilisest ajast, kus igal episoodil on oma algus ja lõpp, aga tagajärgi pole. Karmo väidab, et meie kõige suurim takistus oleme me ise ja eelkõige see, kuidas me mõtleme.  *Tähelepanuväärseid katkeid Varssavis lindistatud videovestlusest tõlkis ­Margit Tõnson. Pankadevahelised maksed pühade ajal. Kui su voog ei inspireeri sind ega tekita positiivseid emotsioone, jälgid sa valesid inimesi. Sa oled see, mida sa räägid. Nad toimivad põhimõttel, et kui neil on õnneliku elu valem olemas, siis järelikult, püüeldes oma elus nende ideaalide poole, saan ka mina õnnelikuks. Kõik õpitu võib homme olla kasutu ja koormaks. Igavikuline per­spektiiv on nüüd kadunud. Koreas, Jaapanis eelistavad paljud elada imaginaarses, software’i loodud maailmas. Praegu oleme õnnetud, et oleme ohverdanud liiga palju turvatunnet valikute vabadusele. Meil ei ole veel filtreid, millega sellest info-ookeanist kasulik välja sõeluda. Reality-show’des paljastavad inimesed end nii kehaliselt kui hingeliselt.Jah, ja üht kapitali saab teise vastu vahetada. Sa oled see, mida sa mõtled – kuidas luua võimsad eesmärgid uueks aastaks. Olge head ja kirjutage see üles. Tee suurpuhastus oma sotsiaalmeedia kontodelSee kehtib nii nende inimeste kohta, keda jälgid kui ka selle osas, mida sa sinna postitanud oled. Hirmust jääda igno­rantsusega vahele. Eskapism on väga oluline teema. See annab korraks kindlustunde. Olla modernne tähendab olla pidevalt valikute ees, kuid on üks asi, mida me kahjuks ei saa valida – just seda “modernne” olemist. On asjad, mis ei muutu – põhiväärtused, moraal, mõned institutsioonid. Tuuluta oma garderoobiKõik riideid, mis ei sobi enam sellele inimesele, kelleks kasvanud oled, tuleks nüüd ära annetada või müüa. Esimene niisiis selgepiiriline, sihipärane modernsusprojekt, teine hägus, nihkuvate eesmärkidega modernsus. Sa oled see, mida sa mõtled – kuidas luua võimsad eesmärgid uueks aastaks. Mulle väga meeldib, mida Goethe on öelnud – ‘sa ei saa seda, mida sa tahad; sa saad seda, mida sa oled.’ Ja kui sa ei tea, kes sa oled, siis järelikult ei vääri sa seda võitu.” – Karmo KiviKuulake ikka. Kaugelt vaadates moodustuvad figuurid, lähedal on vaid täpid. Eesmärkide seadmine ja nende saavutamine on tema sõnul meie enda mõttemustrites kinni. Seejärel ava endale säästukonto ja kanna sinna regulaarselt raha.

Infoahnus ja infosõltuvus, vajadus olla kõigega kogu aeg kursis, tuleb mu meelest alateadlikust hirmust jääda millestki ilma, mitte aga lootusest, et me saame valgustatud.

Abraham - On ainult üks Suur Isa - Taevas

. Sest hirm fikseerituse, lõplikkuse ees on nii suur. Aga kui me võrdleme nüüd Hegeli ja Rimbaud’ modernsuse-käsitlust. Statistilise analüüsi tarbeks lugesin mingi osa ikkagi läbi. Autoriteedid on kadunud, valitsevad ­iidolid. Kui tahkes modernsuses oli progress ja edasiminek positiivse märgiga, siis täna on ­progress nagu hoiatus

Märkused